A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

07.08.2020. Imieniny:

Sennik internetowy zawiera 8799 snów.

 

 

Sny i Rodzaje snów

 

Sny o śmierci

 

We śnie można przeżyć śmierć własną, częściej jednak przeżywamy śmierć bliskiej osoby, której czasem, w najgłębszej podświadomości, tego życzymy, ponieważ stoi na drodze do spełnienia naszych marzeń albo urzeczywistnienia planów. Jednak na jawie śniący może takiej straty bardzo żałować.

 

Sny prorocze

 

Śniący może otrzymać informację o sprawach lub zdarzeniach, które później potwierdza rzeczywistość.

Zobacze także ->Prorocze sny

 

Sny erotyczne (seksualne)

 

Powstają na gruncie wcześniej doznanych wrażeń erotycznych lub seksualnych, bądź wyrażają pragnienia lub marzenia odnoszące się do tej sfery emocjonalnej. Często można je wytłumaczyć stanem układu krążenia albo bodźcami zewnętrznymi. Przeżywają je ludzie w różnym wieku.

 

Sny prehistoryczne

 

Przynoszą ze sobą pradawne pejzaże i zwierzęta z odległych epok. Występują prawie wyłącznie u dzieci do lat sześciu.

 

Sny ostrzegawcze

 

Symbol senny może sygnalizować zbliżającą się chorobę, niebezpieczeństwo, wyrażać komplikacje duchowe, niekiedy pochodne urazów z wczesnego dzieciństwa bądź dawnych konfliktów. Ostrzegane mogą być we śnie osoby w każdym wieku.

 

Sny o przymusie i agresji

 

Nauka zna dowody na zacieranie się granicy między snem a rzeczywistością: osoba przebudzona ze snu określanego jako sen o przymusie lub agresji zachowuje się niedorzecznie, kontynuując akcję ze snu, który już dobiegł końca. Przypadki takie stwierdzono u osób bardzo młodych.

  

Sny akustyczne

 

Najczęściej wywoływane są bodźcami zewnętrznymi, występują u dzieci, osób młodych i dorosłych; natomiast przeważnie „muzyczne” sny występują u kobiet.

 

Sny o obcinaniu

 

Wyrażają obawę przed okaleczeniem, zwłaszcza przed uszkodzeniem genitaliów. Pojawiają się przeważnie u chłopców, rzadko u dziewczynek, w wieku od pięciu do siedmiu lat.

 

Sny o zwierzętach

 

Pojawiają się w nich zwierzęta rodzaju męskiego (lwy, wilki, tygrysy, psy) oraz żeńskiego (krowy, ropuchy, żmije), w konfrontacji ze śniącymi dziećmi, młodymi osobami, ale też ludźmi dojrzałymi.

 

Sny przynoszące ulgę

 

Podczas przeżyć sennych wydostają się na powierzchnię urazy, często z wczesnego okresu dzieciństwa. Do głosu dochodzi tłumiona podświadomość, a obraz senny przybiera postać, która próbuje spełnić życzenie lub marzenie śpiącego, na jawie będące utopią, czasami może chcieć wymazać z psychiki człowieka coś, co od dawna ją męczy. Takie sny mają osoby w różnym wieku.

 

Sny barwne

 

Śnić można w odcieniach czarno-białych lub w kolorze, co zdarza się czasami za sprawą zażywania środków odurzających.

 

Sny o spadaniu

 

Śniący ma wrażenie, iż spada w przepaść. Najczęściej jest to odczucie senne osób bardzo młodych i dzieci, rzadziej występuje u dorosłych.

 

Sny o lataniu

 

Śniący może bez pomocy środków technicznych unosić się w powietrzu. Jest to sen dzieci i młodzieży.

 

Sny o zapachach

 

Śniący odczuwa jakąś woń – jedną albo więcej. Odczucia takie mają we śnie głównie kobiety. Sny zapachowe może sprowadzić bodziec zewnętrzny: kiedy komuś na przykład podstawi się pod nos mocno pachnącą substancję.

 

Sny o strachach i czarownicach

 

Czarownica we śnie może uchodzić za symbol rzeczywiście istniejącej osoby rodzaju żeńskiego; strachy mogą być sennym refleksem obojga płci. Zjawy takie nawiedzają zazwyczaj dzieci, nastolatków, rzadko osoby dojrzałe.

 

Sny o identyfikacji

 

Śniący wierzy, że jest kimś innym, np. wciela się w postać historyczną. Przygody tego typu mają w snach głównie ludzie bardzo młodzi, rzadko dzieci czy dorośli.

 

Sny muzyczne

 

We śnie – dotyczy to głównie kobiet – można usłyszeć i przeżyć muzykę, mogą to być pojedyncze dźwięki, ale również całe utwory muzyczne.

 

Sny reinkarnacyjne

 

Jest to zjawisko zaobserwowane u dzieci do lat dziewięciu. Są one pewne, że już kiedyś żyły, z czego można wnosić, iż w swoim obecnym stanie duchowym i fizycznym są kimś odrodzonym.

 

Sny grozy (wyrażające lęk)

 

Ich przyczyny mogą być przeróżne - wyrażają się w licznych symbolach w snach dzieci, młodych i osób dojrzałych.